حكومت نظامی

ماهرانه در جنگ است ناخدای استبداد با خدای آزادی

د.ستاری‌فر: فکر‌نمی‌کردیم دولت قوانین را به استهزا بگیرد/باید آنقدر بگوییم تا مردم بیدار شوند

with one comment

دکتر مØمد ستاری فر «کسی فکر نمی‌کرد قرار است چنین دولتی سرکار بیاید که با عملکرد خود قانون را به استهزا بگیرد!» این از اولین جملات نقل شده از “دکتر محمد ستاری فر” رئیس اسبق سازمان مدیریت و برنامه ریزی در گفت‌وگو با شماره 69 مجله توقیف شده “شهروند امروز” است.
فرازهایی دیگر از گفته‌های او را بخوانید که بسیار بسیار قابل توجه است:

مجلس هفتم «ماده دو» قانون برنامه چهارم توسعه را حذف کرد، در این ماده‌قانون اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بیان شده بود و در عوض در فصل هفتم و هشتم قانون برنامه چهارم از بابت این صرفه‌جویی هزینه‌هایی مربوط به تامین اجتماعی و پوشش سه دهک از خط فقر پیش‌بینی شده بود….آقای احمدی نژاد در جلسه‌ای که با اقتصاد‌دانان داشتند ادعا کردند در قانون برنامه چهارم 27 هزار میلیارد تومان هزینه وجود دارد که برای تامین منابعش فکری نشده است. من چند بار سوال کردم جزئیات این رقم کجاست؟ اگر منظورتان فصل هفتم و هشتم برنامه چهارم است که شما منبعی پرداخت نکرده اید، پس چرا از کسری منابع حرف می‌زنید. اتفاقن اقدامی که در «حذف ماده دو» و «تثبیت قیمت‌ها» توسط مجلس هفتم صورت گرفت مورد حمایت دولت آقای احمدی نژاد هم بود در حالی که این اقدام چند هزار میلیارد تومان بار مالی آشکار و پنهان ایجاد کرد؛ همین که بانک‌ها مدعی طلب 15 هزرا میلیارد تومانی از دولت هستند ناشی از چیست؟

برنامه چهارم توسعه، خوب یا بد، نباید درباره‌ آن حرفی زده شود زیرا اصلن این برنامه اجرا نشد!.

چرا قانون بودجه‌ای که محصول خود دولت است اجرا نمی‌شود؟ سال گذشته ما با آقای رئیس جمهور جلسه‌ای داشتیم ایشان در آن جلسه خطاب به اقتصاددانان گفتند: «امسال (سال 1386) غیر ممکن است که دولت متمم بودجه بدهد.» اما در شش ماه دوم سال گذشته دولت چند متمم به مجلس فرستاد و اکثریت نمایندگان مجلس هم تمکین کردند و به آن رای دادند!.

بر اساس ارقام منتشر شده از سوی بانک مرکزی و سازمان برنامه [مدیریت و برنامه ریزی سابق] متوسط کسری تراز تجاری ایران (صادرات غیر نفتی منهای واردات) در سال‌های 76-83 یعنی در این 8 سال (17-) میلیارد دلار بوده است.، چه شد که ناگهان این شاخص در 3 سال 84-86 متوسط هرسال (42-) میلیارد دلار می‌شود؟!.

صادرات نفتی کشور در 8 سال دولت قبل 172 میلیارد و 748 میلیون دلار بود در حالی که این میزان در 3 سال دولت آقای احمدی نژاد 197 میلیارد و 506 میلیون دلار است. و متوسط واردات سالانه بدون خدمات در 8 سال دولت قبل 20 میلیارد دلار بوده که در این 3 سال به 49 میلیارد و 896 میلیون دلار رسیده است؛ یعنی واردات کشور به حدود 50 میلیارد دلار رسیده اما چرا متوسط رشد سرمایه گذاری که در 8 سال 76 تا 83 حدود 8 درصد بوده به 4 درصد در این 3 سال تقلیل یافته است؟!.

برخی از مسئولان دولتی می گویند پیش بینی 8 درصد رشد اقتصا
¯ÛŒ سالانه آرمان گرایانه است!. محض اصلاع آقایان عرض می‌کنم که کشور قطر رشد بالای 30 درصد دارد، جمهوری آذربایجان 17 درصد، هندوستان 9.5 درصد و ترکیه 9 درصد رشد اقتصادی دارند حتا خود ما هم در سال 81 با رشد 7 درصدی، بنا به اعلام بانک جهانی در منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه، رتبه اول را دارا بودیم.

باید به قدری تکرار کرد تا افکار عمومی بیدار شوند، بدون تعارف بگویم اگر قرار است از چنین ساختاری برخوردار باشیم بهتر است نفت را رایگان عرضه کنیم تا این گونه پول نفت را آتش بزنیم(1). در این ساختار مصرف پول‌های نفتی همانند تزریق مواد مخدر بیشتر به بدن یک فرد معتاد است.

دولت هر جا رفته چه در استان و چه در جاهای دیگر دولت خرج بوده دولت منابع نبوده است و برای اینکه کسی نتواند نسبت استخراج کند آگاهانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی را منحل کردند در حالی که سازمان مدیریت در مقایسه با دیگر دستگاه‌ها به مثابه یک چشم در شهر کوران بود.

اگر درآمدهای نفتی نتواند اشتهای سیری ناپذیر دولت نهم را تامین کند احتمالن این دولت رویکرد کسری بودجه را انتخاب خواهد کرد؛ کسری بودجه به معنای دزدیدن از جیب نسل آینده است زیرا با چاپ اسکناس بدون پشتوانه جیب مردم را خالی می‌کنند.

رئیس جمهور یک کشور در مصاحبه‌ای قاطعانه می گوید: قیمت نفت زیر 100 دلار نخواهد آمد و حالا آمده است! یا اینکه ادعا
می‌کنند که اقتصاد آمریکا در حال فروریختن است!…الان دلار به 1000 تومان رسیده است چه جوابی برای این مساله داریم؟ اقتصادی که می خواهد سقوط کند از ارزش پول ملی آن کاسته می‌شود ولی در مورد آمریکا عکس آن در حال وقوع است!. ما ناچاریم با عقلانیت حرف بزنیم و برابر آموزه‌های عقلی و دینی باید دشمن را جدی بگیریم و سطحی [به مسایل] نگاه نکنیم…. ایران 54 میلیارد دلار عدم تحقق درآمد دارد در حالی که باید 70 میلیارد دلار خرج کند! حال چه کسی بیشتر ضرر می‌کند؟ اگر اقتصاد آمریکا «پوکی استخوان» گرفته اقتصاد ایران «استخوان شکسته» است؛ کسی که استخوان شکسته دارد به دیگران گیر نمی‌دهد.

وقتی مجلس هشتم را فیلترینگ می گذاریم تا آدم‌های خاصی وارد مجلس شوند یک نهاد مهم را از توان کارشناسی به بهره می‌کنیم.

برابر قانون برنامه چهارم دولت باید حدود 47 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی برداشت کرده و مابقی را به حساب ذخیره ارزی واریز می‌کرد؛ یعنی از 197 میلیارد دلار نفت فروخته شده در این 3 سال باید الان حدود 150 میلیارد دلار در حساب ذخیره موجود باشد تا در مواقع بحران به‌ آن تکیه زد. چنین کاری صورت نگرفته و مطمئن باشید موجودی حساب ذخیره ارزی بسیار پایین تر از این رقم است؟!.

****************
1)- شاه در سال 54: اگر این‌بار درآمدهای نفتی‌مان زیاد شد ما دیگر پول‌هایمان را آتش نمی‌زنیم.

Advertisements

Written by State-of-Siege

نوامبر 13, 2008 در 1:37 ب.ظ.

نوشته شده در اقتصاد به سبک ایرانی

یک پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] leave a comment » امروز (25آبان87) روزنامه اعتماد ×××××××××××××××××× د. ستاری فر رئیس اسبق سازمان منحل شده «مدیریت و برنامه ریزی»: رئیس جمهور یک کشور در مصاحبه‌ای قاطعانه می گوید: قیمت نفت زیر 100 دلار نخواهد آمد و حالا آمده است! یا اینکه ادعا می‌کنند که اقتصاد آمریکا در حال فروریختن است!…الان دلار به 1000 تومان رسیده است چه جوابی برای این مساله داریم؟ اقتصادی که می خواهد سقوط کند از ارزش پول ملی آن کاسته می‌شود ولی در مورد آمریکا عکس آن در حال وقوع است!. ما ناچاریم با عقلانیت حرف بزنیم و برابر آموزه‌های عقلی و دینی باید دشمن را جدی بگیریم و سطحی [به مسایل] نگاه نکنیم…. ایران 54 میلیارد دلار عدم تحقق درآمد دارد در حالی که باید 70 میلیارد دلار خرج کند! حال چه کسی بیشتر ضرر می‌کند؟ اگر اقتصاد آمریکا «پوکی استخوان» گرفته اقتصاد ایران «استخوان شکسته» است؛ کسی که استخوان شکسته دارد به دیگران گیر نمی‌دهد.+++ […]


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: