حكومت نظامی

ماهرانه در جنگ است ناخدای استبداد با خدای آزادی

اکبر گنجی نامه مشترک 300 امضایی روشنفکران جهان را تقدیم بان کی مون کرد

leave a comment »

روزآنلاین: اکبر گنجی، روزنامه نگار ایرانی، نامه مشترک ۳۰۰ تن از برجسته ترین نظریه پردازان و روشنفکران جهان در حمایت از جنبش دموکراسی خواهی مردم ایران را تقدیم سازمان ملل متحد کرد. روشنفکران نامدار جهان طی این نامه هر گونه حمله نظامی به ایران، به هر بهانه ای را رد کرده و خواهان توجه به نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران شده اند. در این نامه ضمن اشاره به سرکوب روشنفکران، دانشجویان، روزنامه نگاران، معلمان، کارگران و زنان، از دبیر کل سازمان ملل درخواست شده برای آزادی کلیه زندانیان سیاسی – عقیدتی ایران اقدام نماید. نامه به دبیر کل سازمان ملل، از سوی دیگر سیاست های نظامی گرایانه و مداخله جویانه ی دولت آمریکا را محکوم کرده است.
متن این نامه، که پیشتر خبر آن در روز و سایت های دیگر به چاپ رسیده بود، به شرح زیر است:
عالیجناب بانکی مون، دبیر کل محترم سازمان ملل

مردم ایران از نظر “موقعیت بین المللی” و “وضعیت داخلی” در شرایط ویژه ای به سر می برند. از نظر بین المللی خطر حمله نظامی آمریکا و تحریم های گسترده شورای امنیت آنان را تهدید می کند و از نظر داخلی، یک حکومت خودکامه، از طریق سرکوب سازمان یافته، گسترده و مداوم آنها را در شرایط مرگ و زندگی زندانی کرده است.
دولت آمریکا طی نیم قرن گذشته نه تنها هیچگاه به رشد دموکراسی در ایران کمک نکرده است، بلکه در تمام طول این سالها تمام سیاست ها و اقداماتش به زیان نیروهای دموکرات و آزادیخواه ایرانی بوده است. کودتا علیه دولت ملی مصدق، و حمایت بی دریغ از رژیم خودکامه شاه به عنوان ژاندارم آمریکا در خلیج فارس تنها گوشه ای از آن سیاست نادرست است. رویارویی دولت های آمریکا و ایران طی سه دهه گذشته، شرایط را برای نیروهای آزادیخواه و مدافع حقوق بشر ایرانی بسیار دشوار کرده است. رژیم ایران در این شرایط به بهانه خطرات ناشی از اقدامات دولت آمریکا، نیروهای نظامی – امنیتی را بر سر کار آورده، تمامی منابع اطلاع رسانی مستقل داخلی را تعطیل نموده، و فعالان حوزه حقوق بشر را به نام عوامل دشمن سرکوب می نماید. دولت آمریکا با تصویب بودجه ای برای کمک به دموکراسی در ایران که در واقع صرف هزینه های مربوط به نهادها و رسانه های رسمی وابسته به دولت آمریکا شده است، این فرصت را برای دولت ایران فراهم آورده است که مخالفان خود را مزدور دولت آمریکا بخواند و با دستان گشوده آنها را سرکوب نماید.
از سوی دیگر، حتی سخن گفتن از “احتمال“ حمله نظامی به ایران هم کار را بر آزادیخواهان و مدافعان حقوق بشر در ایران دشوار می کند. هیچ ایرانی ای حاضر نیست شرایطی مشابه عراق یا افغانستان برای ایران پیش آید. همچنین نیروهای دموکرات ایرانی با نگرانی عمیقی حمایت برخی محافل آمریکایی را در حمایت از حرکتهای تجزیه طلبانه در ایران شاهدند. حفظ تمامیت ارضی ایران، برای تمامی مبارزان دموکراسی و حقوق بشر در ایران مهّم است. ما دموکراسی را برای ایران و تمام مردم ایران می خواهیم. و در عین حال بر این باوریم که تجزیه کشورهای منطقه خاورمیانه به آشوب های گسترده و طولانی مدّت منطقه ای دامن خواهد زد. دولت آمریکا برای کمک به فرایند دموکراتیک شدن منطفه خاورمیانه می تواند به برقراری صلحی عادلانه میان اعراب واسرائیل کمک نماید و امکان تشکیل یک دولت واقعاً مستقل فلسطینی را در کنار دولت مستقل اسرائیل فراهم آورد. حلّ عادلانه مسأله اعراب و اسرائیل و تشکیل دولت مستقل فلسطینی، بزرگترین ضربه را به بنیاد گرایی و تروریسم در منطقه خاورمیانه وارد خواهد آورد.
آقای دبیر کل
موقعیت خطرناک بین المللی ایران و پیامدهای نزاع دولت ایران با دنیای غرب، توجه جهانی، خصوصاً سازمان ملل را از شرایط غیر قابل تحملی که رژیم ایران برای مردم ایران پدید آورده، به کلی منحرف کرده است. نزاع بر سر تعلیق غنی سازی اورانیوم نباید موجب فراموشی این نکته شود که انقلاب مردم ایران در سال ۱۹۷۹ اگرچه انقلابی مردمی بود اما به هیچ وجه به شکل گیری نظامی دموکراتیک و ملتزم به حقوق بشر نینجامید. دولت ایران، یک دولت بنیادگرای مذهبی است که حوزه خصوصی را به رسمیت نمی شناسد، جامعه مدنی را سرکوب و حقوق بشر را پایمال کرده و می کند.
هزاران زندانی سیاسی در دهه اول انقلاب بدون حق دسترسی به دادرسی عادلانه اعدام شدند و ده ها دگراندیش و دگرباش طی دهه دوم پس از انقلاب اسلامی ترور گردیدند. مطبوعات مستقل بی وقفه توقیف و روزنامه نگاران راهی زندان ها می شوند. تمام سایت های اطلاع رسانی فیلتر می شود و کتاب ها یا اجازه انتشار نمی یابد یا پیش از انتشار به تیغ سانسور شدید سپرده می شود. زنان ایرانی در شرایط کاملاً نابرابر با مردان قرار دارند، و هنگامی که برابری حقوقی خود را مطالبه می کنند، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به انواع فشارها و مجازاتهای غیر قانونی از جمله زندان محکوم می شوند. در دهه آغازین قرن بیست و یکم هنوز مجازات سنگسار (بدترین نوع شکنجه توأم با مرگ) از جمله مجازاتهایی است که مطابق قانون در حقّ پاره ای شهروندان ایرانی اعمال می شود. گروهی از معلمان ایرانی که برای بهبود وضعیت معیشتی خود دست به اعتراضاتی مدنی و مسالمت آمیز زده بوده اند، از کار اخراج شده اند، و شماری از آنها به مناطق دور افتاده تبعید و یا مظلومانه به زندان افکنده شده اند. کارگران ایرانی از حق تشکیل اتحادیه های کارگری مستقل از دولت محروم اند.
کارگرانی که برای احقاق حقوق صنفی خود تقاضای تأسیس اتحادیه های کارگری را دارند مورد ضرب و شتم قرار می گیرند و به زندان افکنده می شوند. دانشجویان ایرانی طی سالهای گذشته بیشترین هزینه ها را راه دفاع از آزادی و حقوق بشر پرداخته اند. دستگاههای امنیتی وابسته به دولت از ورود جوانانی که منتقد عقاید رسمی حکومت اند به دانشگاهها جلوگیری می کند، و دانشجویانی که از صافی گزینشهای عقیدتی و سیاسی به سختی عبور می کنند و به دانشگاه راه می یابند حقّ هیچ گونه فعالیت ناقدانه مسالمت آمیز علیه دولت را ندارند، و در صورتی که فعالیتهای آنها مورد پسند صاحبان قدرت قرار نگیرد، از دانشگاه اخراج می شوند، و حتّی در بسیاری موارد به زندان افکنده می شوند. همچنین جمهوری اسلامی قریب به یک ربع قرن است که اساتید دگراندیش را از دانشگاهها اخراج کرده و همچنان می کند. از سوی دیگر، در زندانهای جمهوری اسلامی مخالفان را وادار می کنند که به جرائم ناکرده اعتراف و از آنها ابراز ندامت نمایند، و آن اعترافات ساختگی را که تحت فشار انجام پذیرفته است به شیوه های استالینیستی در رسانه های عمومی به نمایش می گذارند. در ایران انتخابات رقابتی، عادلانه و منصفانه وجود ندارد، و به جای آن انتخاباتی فرمایشی و سرشار از تقلب برگزار می شود. و حتّی کسانی هم که به این شیوه فرمایشی به پارلمان و قوّه مجریه راه می یابند امکان و اختیاری برای تغییر و تحول ندارند. تمام اختیارات قانونی و فراقانونی در دست رهبر است که به شیوه سلاطین خودکامه بر حکومت حکم می راند.
آقای دبیر کل
آیا جنابعالی مطلع اید که در ایران منتقدان و دگراندیشان و دگرباشان قانوناً از “حق حیات” محروم هستند؟ مطابق ماده ۲۲۶ قانون مجازات اسلامی و تبصره ۲ ذیل بند ج قسمت ب ماده ۲۹۵ همان قانون هر کس هر شهروندی را مهدور الدم تشخیص دهد حق دارد او را به قتل برساند. طی سالیان گذشته دگراندیشان و دگرباشان بسیاری با استناد به این ماده به قتل رسیده اند و جنایتکاران در دادگاه ها تبرئه شده اند. در این شرایط هیچ دگرباش و دگراندیشی در ایران حق حیات ندارد. چون مطابق احکام فقهی و قوانین جمهوری اسلامی دایره ” مهدور الدم” بسیار وسیع است.
آیا جنابعالی مطلع اید که در ایران نویسندگان قانوناً ممنوع القلم می شوند. مطابق تبصره ۸ بند ۲ ماده ۹ قانون مطبوعات، نویسندگانی که به اتهام “تبلیغ علیه نظام” متهم شود، تا آخر عمر “حق هیچ گونه فعالیت مطبوعاتی را ندارند”. طی سالهای گذشته تعداد زیادی از نویسندگان و روزنامه نگاران در دادگاهها به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم شده اند. احکام دادگاهها حاکی از آن است که هرگونه انتقاد از نهادهای حکومتی تبلیغ علیه نظام محسوب می شود.
آقای دبیر کل
مردم ایران و نیروهای آزادیخواه ایرانی در شرایط دشواری زندگی می کنند. آنها به حمایت اخلاقی – معنوی آزادیخواهان جهان و دخالت مؤثر سازمان ملل نیاز دارند. ما حمله نظامی به ایران، به هر دلیل و بهانه ای، را رد می کنیم. و در عین حال، از شما و تمام روشنفکران و آزادیخواهان جهان تقاضا و انتظار داریم که حکومت ناقض حقوق بشر در ایران را اخلاقاً محکوم نمایید، و خصوصاً از شخص جنابعالی به عنوان دبیر کل سازمان ملل متوقعیم که در جهت ایفای وظیفه قانونی خود حکومت ایران را به واسطه نقض گسترده مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر، و نیز سایر تعهدات بین المللی اش در رابطه با حقوق بشر مورد شماتت و توبیخ قرار دهید. ما خصوصاً امیدواریم که با دخالت سریع جنابعالی تمام زندانیان سیاسی – عقیدتی ایران که روز به روز در شرایط دشوارتر و مصیبت باری تری قرار می گیرند از زندانها آزاد شوند. ملّت ایران از خود می پرسند که آیا شورای امنیت سازمان ملل فقط برای تعلیق غنی سازی اورانیوم قاطعیت و کارآیی دارد، اما زندگی مردم ایران که حقوق اساسی آنها روز به روز به نحو فزاینده مورد تعرض قرار می گیرد از منظر آن شورا مهم تلقی نمی شود؟ آزادی، دموکراسی، و حقوق بشر حق مسلم مردم ایران است. ما ایرانیان امیدواریم که سازمان ملل و نیز تمام نهادها و افراد مدافع دموکراسی و حقوق بشر حمایت خود را از جنبش آزادیخواهی و دمکراسی طلبی مردم ایران دریغ نکنند.
اسامی امضاء کنندگان نامه:
۱- یورگن هابرماس
۲- چارلز تیلور(دانشگاه مک گیل)
۳- نوام چامسکی(دانشگاه ام.آی .تی)
۴- رونالد دورکین(دانشگاه نیویورک)
۵- رابرت بلا (دانشگاه کالیفرنیا،برکلی)
۶- السدر مک اینتایر( دانشگاه نتردام)
۷- اورهان پاموک (برنده ی جایزه نوبل ادبیات ۲۰۰۶)
۸- جی.ام.کوتزی(برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۰۳)
۹- سآموس هآنی( برنده جایزه نوبل ادبیات۱۹۹۵)
۱۰- ناداین گوردایمر(برنده جایزه نوبل ادبیات ۱۹۹۱)
۱۱- مرید کوریگال-ناگیره (برنده جایزه صلح نوبل ۱۹۷۶)
۱۲- امبرتو اکو( نویسنده ، ایتالیا)
۱۳- ماریو وارگاس یوسا ( نویسنده، پرو)
۱۴- ایزابل آلنده( رمان نویس، شیلی)
۱۵- رابرت دال(دانشگاه ییل)
۱۶- مایکل والتسر(دانشگاه پرینستون)
۱۷- شیلا بن حبیب (دانشگاه ییل)
۱۸- کرونل وست(دانشگاه پرینستون)
۱۹- مایکل سندل( دانشگاه هاروارد)
۲۰- اریک هابسباوم(کالج بیربک، دانشگاه لندن)
۲۱- نانسی فریزر(دانشگاه نیواسکول)
۲۲- فیلیپ پتیت (دانشگاه پرینستون)
۲۳- اسلاوی ژیژک(دانشگاه لوبلیانا )
۲۴- دانیل بل (دانشگاه سینگ هی یو)
۲۵- نیکی کدی(دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس)
۲۶- مارشال برمن(دانشگاه شهر نیویورک)
۲۷- هیلری پاتنام (دانشگاه هاروارد)
۲۸- رابرت پاتنام(دانشگاه هاروارد)
۲۹- آلن راین(دانشگاه اکسفورد)
۳۰- زیگموند باومن(دانشگاه لیدز)
۳۱- ریچارد جی. برنشتاین (دانشگاه نیواسکول)
۳۲- نیکولاس ولستروف(دانشگاه ییل)
۳۳- طلال اسد (دانشگاه شهر نیویورک)
۳۴- جاشوا کوهن دانشگاه استنفورد)
۳۵- اندرو آراتو( دانشگاه نیواسکول)
۳۶- خوزه کوزونوا( دانشگاه نیواسکول)
۳۷- چارلز تیلی(دانشگاه کلمبیا)
۳۸- دیوید هلد (دانشگاه ال.اس.ای )
۳۹- جوزف راز( دانشگاه کلمبیا)
۴۰- کلاوس اوفه(دانشگاه هومبولت ، برلین)
۴۱- اگسل هونت(دانشگاه فرانکفورت)
۴۲- خالد ابوالفضل(دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس)
۴۳- نصر حامد ابوزید( دانشگاه لیدن)
۴۴- عبداللهی النعیم (دانشگاه اموری)
۴۵- سعد الدین ابراهیم(دانشگاه آمریکایی قاهره)
۴۶- عبدالقادر طیب( دانشگاه کیپتاون)
۴۷- زکیا سلیم(دانشگاه ایالت میشیگان )
۴۸- استنلی هافمن(دانشگاه هاروارد)
۴۹- هنری لوئیس گیتس (دانشگاه هاروارد)
۵۰- چالرز اس. میر(دانشگاه هاروارد)
۵۱- سارا روی(دانشگا هاروارد)
۵۲- ویلیام ا. گراهام(دانشگاه هاروارد)
۵۳- الین برنارد(دانشگاه هاروارد)
۵۴- الکساندر کیسار(دانشگاه هاروارد)
۵۵- فرید ایزاک(دانشگاه هاروارد)
۵۶- هاروی کاکس(دانشگاه هاروارد)
۵۷- عمران گورشی (دانشگاه هاروارد)
۵۸- جان ترومپ بور(دانشگاه هاروارد)
۵۹- ریچارد فالک(دانشگاه پرینستون)
۶۰- کوامه آنتونی آپایا(دانشگاه پرینستون )
۶۱- آلکساندر نهامز(دانشگاه پرینستون)
۶۲- آنه ماری اسلاتر(دانشگاه پرینستون)
۶۳- جفری استوت(دانشگاه پرینستون)
۶۴- میرهام کانکلر(دانشگاه پرینستون)
۶۵- پارسا کترجی(دانشگاه کلمبیا)
۶۶- تاد گیتلن(دانشگاه کلمبیا)
۶۷- اکیل بیلگرامی (دانشگاه کلمبیا)
۶۸- ساشکیا ساسن(دانشگاه کلمبیا)
۶۹- نادیا اوربیناتی(دانشگاه کلمبیا)
۷۰- آرتور دانتو(دانشگاه کلمبیا)
۷۱- کلودی لومینیتز(دانشگاه کلمبیا)
۷۲- لیلا ابو لوقود( دانشگاه کلمبیا)
۷۳- گااوری ویسواناتان(دانشگاه کلمبیا)
۷۴- ویلیام ار.رف(دانشگاه کلمبیا)
۷۵- آلفرد استپان(دانشگاه کلمبیا)
۷۶- استفن هولمز(دانشگاه نیویورک)
۷۷- تیموتی میچل(دانشگاه نیویورک)
۷۸- تونی جوت ( دانشگاه نیویورک)
۷۹- زکری لاکمن(دانشگاه نیویورک)
۸۰- آدام پرتزورسکی (دانشگاه نیویورک)
۸۱- دی پش چاکرابارتی(دانشگاه شیکاگو )
۸۲- فرد دونر(دانشگاه شیکاگو)
۸۳- مانوئلا کارنیرو دا کونها (دانشگاه شیکاگو)
۸۴- جان اسپوزیتو(دانشگاه جورج تاون)
۸۵- نورمن بیرباون(دانشگاه جورج تاون )
۸۶- سامر شهاتا( دانشگاه جورج تاون )
۸۷- جودیت تکر(دانشگاه جورج تاون)
۸۸- جوآن راپاپورت(دانشگاه جرج تاون)
۸۹- آریستید زولبرگ(دانشگاه نیو اسکول
۹۰- ارجون آپادورایی(دانشگاه نیواسکول)
۹۱- کورتنی یونگ(دانشگاه نیواسکول)
۹۲- سیمون کریچلی(دانشگاه نیواسکول)
۹۳- الزبیتا ماتینا(دانشگاه نیواسکول)
۹۴- آلیس امسدن( دانشگاه ام. آی.تی)
۹۵- استفن ون اورا( دانشگاه ام.آی.تی)
۹۶- شارون استنتون راسل(ام.آی.تی)
۹۷- آوی شلام ( دانشگاه اکسفورد)
۹۸- ریچارد کاپلان( دانشگاه اکسفورد)
۹۹- آلن مک فارلن ( دانشگاه کمبریج)
۱۰۰- ارنستو لکلاو(دانشگاه اسکس، انگلیس)
۱۰۱- جان کین(دانشگاه وست مینستر، لندن)
۱۰۲- ماری کالدور(دانشگاه ال.اس.ای لندن)
۱۰۳- پاول گیل روی(مدرسه اقتصادی لندن)
۱۰۴- ریچارد سنت(مدرسه اقتصادی لندن)
۱۰۵- لزلی اسکلر(مدرسه اقتصادی و سیاسی لندن)
۱۰۶- سامی زوبیدا(بیربک کالج، دانشگاه لندن)
۱۰۷- ضیا الدین سردار(دانشگاه شهر لندن)
۱۰۸- روآن جایاشکارا(ویراستار ایندکس آنسن شیپ،لندن)
۱۰۹- یان آرت شولت(دانشگاه وارویک، انگلیس)
۱۱۰- مارتین شاو(دانشگاه ساسکس، انگلیس)
۱۱۱- کریستوفر نوریس( دانشگاه کاردیف، انگلیس)
۱۱۲- سایمن تورمی(دانشگاه ناتینگهام، انگلیس)
۱۱۳- طارق مودود(دانشگاه بریستول،انگلیس)
۱۱۴- کولین رووات(دانشگاه برمینگ هم ، انگلیس )
۱۱۵- وینا داس ( دانشگاه جان هاپکینز)
۱۱۶- ویلیام کونلی (دانشگاه جان هاپکینز)
۱۱۷- ریچارد ولین(دانشگاه شهر نیویورک)
۱۱۸- استنلی آرونو ویتز(دانشگاه شهر نیویورک)
۱۱۹- فرد دالمایر(دانشگاه نتردام)
۱۲۰- شریف باسیونی(دانشگاه دپال)
۱۲۱- بنیامین باربر(دانشگاه مریلند)
۱۲۲- آریل دورف من ( دانشگاه دوک )
۱۲۳- هاوارد زین(دانشگاه بستون)
۱۲۴- استفن لوئیس )دانشگاه مک مستر)
۱۲۵- مایکل بروبی(دانشگاه ایالت پنسیلوانیا)
۱۲۶- استیون نادلر(دانشگاه ویسکانسین)
۱۲۷- شنتال موفه (دانشگاه وسمینستر)
۱۲۸- اشلی بمبه(دانشگاه ویتواتراسلند، افریقای جنوبی)
۱۲۹- دیک هاوارد(دانشگاه استونی بروک)
۱۳۰- رونالد آرنسون(دانشگاه ایالت وین استیت)
۱۳۱- مارک کینگ ول(دانشگاه تورنتو)
۱۳۲- ازیوماردی عزرا(دانشگاه اسلامی شریف هدایة الله، جاکارتا)
۱۳۳- دیوید شوویک کارت (دانشگاه لا یولا، شیکاگو)
۱۳۴- یوهان کول(دانشگاه میشیگان)
۱۳۵- کارلوس فورمنت( )
۱۳۶- رونالد باینر(دانشگاه تورنتو)
۱۳۷- دیوید ای. استنارد(دانشگاه هاوایی)
۱۳۸- مورات بلگی(دانشگاه بیلگی، استانبول ترکیه)
۱۳۹- توماس مک کارتی(دانشگاه ییل)
۱۴۰- داگلاس کاسل(دانشگاه نتردام)
۱۴۱- نیلوفر پذیرا( رئیس پن کانادا)
۱۴۲- مارتین اسپادا(دانشگاه ماساچوست)
۱۴۳- داگلاس کلنر(دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس)
۱۴۴- ویلیام شپرد(دانشگاه کانتربری ، نیوزلند)
۱۴۵- دیوید اینگرام(دانشگاه لویالای شیکاگو)
۱۴۶- گاوین کیچینگ( دانشگاه نیوست ولز، استرالیا)
۱۴۷- جول راجرز(دانشگاه ویسکانسی)
۱۴۸- کارل باگس(دانشگاه ملی لس آنجلس)
۱۴۹- احمد رشید(روزنامه نگار لاهور)
۱۵۰- داگلاس آلن(دانشگاه مین)
۱۵۱- توماس کینان(کالج بارد)
۱۵۲- رفیا زکریا(دانشگاه ایندانا)
۱۵۳- شادیا دروری(دانشگاه رجانا،کانادا)
۱۵۴- وینی لال(دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس)
۱۵۵- ملسا ویلیامز( دانشگاه تورنتو)
۱۵۶- ساندرا بارتکی(دانشگاه الینویز شیکاگو)
۱۵۷- توماس شیهن(دانشگاه استنفورد)
۱۵۸- جیمز توله(دانشگاه ویکتوریا)
۱۵۹- آسما افسرالدین(دانشگاه نتردام)
۱۶۰- ریک سالوتین(ستون نویس گلوب اندمیل، تورنتو)
۱۶۱- مارتین بک ماتوشتیک(دانشگاه پردو)
۱۶۲- استفن زونز(دانشگاه سانفرانسیسکو)
۱۶۳- استفن کینزر(دانشگاه نورث وسترن)
۱۶۴- جیمز ریلی(دانشگاه تورنتو)
۱۶۵- عایشه جلال(دانشگاه تافت)
۱۶۶- اسماعیل پونه والا(دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس)
۱۶۷- الیزابت هورد(دانشگاه نورث وسترن)
۱۶۸- مایکل مان(دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس)
۱۶۹- پاتریشیا اسپرینگ بورگ(دانشگاه آزاد بلزانو، ایتالیا)
۱۷۰- هنری مان سون(دانشگاه مین)
۱۷۱- چارلز کورزمن(دانشگاه کارولینای شمالی)
۱۷۲- استادیس، ن. کالی واس(دانشگاه ییل)
۱۷۳- ماری آن تترالت(دانشگاه ترینیتی، تگزاس)
۱۷۴- روبرت جنسن(دانشگاه تگزاس در آستین)
۱۷۵- رشید بگ(دانشگاه استلنبوچ،آفریقای جنوبی)
۱۷۶- روکسان ال. ایبن(کالج وز لی )
۱۷۷- پیتر منداویل(دانشگاه جورج میسن)
۱۷۸- ادوارد فریدمن (دانشگاه ویسکانسین)
۱۷۹- اینگرید متسون(دانشگاه هاردفورد)
۱۸۰- مقتدر خان (دانشگاه دلاور)
۱۸۱- دونکن اویسن(دانشگاه سیدنی، استرالیا)
۱۸۲- میشل براوز(دانشگاه ریک فورست)
۱۸۳- رونالد جی. هیل(دانشگاه دوبلین، ایرلند)
۱۸۴- گرگوری بائوم(دانشگاه مک گیل)
۱۸۵- تامارا سان(کالج ویلیام و مری، ویرجینیا)
۱۸۶- صبا محمود(دانشگاه کالیفرنیا، برکلی)
۱۸۷- مارک یورگنزمایر(دانشگاه کالیفرنیا،سانتا باربارا)
۱۸۸- لوکاس سوین(کالج دارموت)
۱۸۹- چارلز باترورس(دانشگاه مریلند)
۱۹۰- کرول پیتمن (دانشگاه کاردیف)
۱۹۱- امریتا باسو(کالج آمهرست)
۱۹۲- فاواز گرگز(کالج سارا لورنز)
۱۹۳- یونگ- باک کیم(دانشگاه آسیا پاسفیک)
۱۹۴- آن نورتون(دانشگاه پنسیلوانیا)
۱۹۵- سیسیلیا لینچ(دانشگاه کالیفرنیا، ایرواین)
۱۹۶- سوزان باک – مورس( دانشگاه کورنل)
۱۹۷- حاجیت بورر(دانشگاه کالیفرنیای جنوبی)
۱۹۸- دنیس جی. اشمیت (دانشگاه ایالتی پن)
۱۹۹- جان راستون شائول( نویسنده ، کانادا)
۲۰۰- کوری برت اشنایدر(دانشگاه بران)
۲۰۱- تیمور کوران(دانشگاه دوک)
۲۰۲- پاول چامبرز(دانشگاه گلامگورن)
۲۰۳- روبرت ار. ویلیامز(دانشگاه الیانو شیکاگو)
۲۰۴- نیکولاس زنوس(دانشگاه ماساچوست)
۲۰۵- دبلیو. دی. هارت(دانشگاه الیانو شیکاگو)
۲۰۶- لوئیس آنتونی(دانشگاه ماساچوست)
۲۰۷- راما مانتنا(دانشگاه الیانو شیکاگو)
۲۰۸- سام بلاک( دانشگاه سیمون فراسر،کانادا)
۲۰۹- جنویو فوجی جانسن(دانشگاه سیمون فراسر،کانادا)
۲۱۰- شلی دین(کالج بودون)
۲۱۱- کر گ کامپل (دانشگاه ادوارد)
۲۱۲- مونا ال گباشی(کالج برنارد)
۲۱۳- جاکو استوبل( دانشگاه تئولوژی ،تنسی)
۲۱۴- دیوید مدنیکوف(دانشگاه ماساچوست)
۲۱۵- ار. ایی.جنینگز(دانشگاه سیمون فراسر،کانادا)
۲۱۶- ولید مبارک( دانشگاه آمریکایی لبنان)
۲۱۷- نیکلا پرات ( دانشگاه اینگلیای شرقی)
۲۱۸- یورلیکا مارتین سون( دانشگاه علوم و تکنولوژی،نروژ)
۲۱۹- جیلیان شودلر ( دانشگاه ماسوچوست)
۲۲۰- رابرت لی ( کالج کلرادو )
۲۲۱- متو گاتمن(دانشگاه بران)
۲۲۲- لوئیس کانتوری(دانشگاه مریلند)
۲۲۳- کاترین لوتز(دانشگاه بران)
۲۲۴- عزّالدین لایاچی(دانشگاه جونز)
۲۲۵- کاتارزینا جارکا (دانشگاه جولونیان ،لهستان)
۲۲۶- چ.سی. اریک میدل فورت(دانشگاه ورجینیا)
۲۲۷- ادموند برک( دانشگاه کالیفرنیا)
۲۲۸- مایکل اوربان( دانشگاه کالیفرنیا)
۲۲۹- سوزان مولر(دانشگاه مریلند)
۲۳۰- لوری جی.سیرز(دانشگاه واشینگتن)
۲۳۱- مارگریت لوی(دانشگاه واشینگتن)
۲۳۲- ابراهیم موسی(دانشگاه دوک)
۲۳۳- رابرت وار(دانشگاه کالگری،کانادا)
۲۳۴- جان انتلیز(دانشگاه فردهم)
۲۳۵- جوآن لینز(دانشگاه ییل)
۲۳۶- مالیش رودون(نویسنده ،اسکاتلند)
۲۳۷- چارلز دربر(کالج بوستون)
۲۳۸- ماتیو اونجلیستا(دانشگاه کورنل)
۲۳۹- کارول گولد( دانشگاه تمپل)
۲۴۰- نوبر هاوسپیان(دانشگاه چپمن)
۲۴۱- بتینا آودکر( دانشگاه کالیفرنیا )
۲۴۲- یان ندرن وین پیترز(دانشگاه الینیوس)
۲۴۳- آدو شوکلنک(دانشگاه کوئینز)
۲۴۴- الیستایر م. ماکلود ( دانشگاه کوئینز)
۲۴۵- نانسی گالاکر (دانشگاه کالیفرنیا )
۲۴۶- جیمی مایرفیلد(دانشگاه واشنگتن)
۲۴۷- ویلیام .ا جیمزسون( کالج بوستون)
۲۴۸- مایکل گلدمن(دانشگاه مینی سوتا )
۲۴۹- کون کوچ (دانشگاه لیدن)
۲۵۰- مورتن وینستون ( کالج نیوجرسی)
۲۵۱- مایکل پری ( دانشگاه اموری)
۲۵۲- تونی اسمیت ( دانشگاه تافت)
۲۵۳- دبلیو. ریچارد بوند(دانشگاه براک ،کانادا)
۲۵۴- آدری کوسروف ( کالج مایکل ، )
۲۵۵- نسیم مانادوکارن(دانشگاه دالهوسی،کانادا)
۲۵۶- جاستین تی والد( دانشگاه سانفرانسیسکو)
۲۵۷- استا اسوینسدتر( دانشگاه سانفرانسیسکو)
۲۵۸- فیزی بابن( دانشگاه ترنت،کانادا)
۲۵۹- بورلی میلتون- ادواردز(دانشگاه کوئینز بلفاست)
۲۶۰- اود حلبی (دانشگاه رایت استیس )
۲۶۱- آرتور گلداسمیت(دانشگاه پن استیت )
۲۶۲- پیتر ریلتون( دانشگاه میشیگان )
۲۶۳- نامی کلین ( نویسنده ، کانادا)
۲۶۴- پاول آرتس( دانشگاه آمستردام)
۲۶۵- توماس مرتز(دانشگاه کالیفرنیا،لس آنجلس)
۲۶۶- ساموئل ریک لس(دانشگاه کالیفرنیا، ساندیاگو)
۲۶۷- آدام هاش چایلد ( نویسنده ، آمریکا)
۲۶۸- خاخام مایکل لرنر( ویراستار،مجله چکون )
۲۶۹- آشیس ناندی ( مرکز مطالعات کشورهای در حال توسعه، هندوستان )
۲۷۰- دبلیو.جی.تی. میچل(ویراستار مجله پژوهش انتقادی)
۲۷۱- روبرت بویرز(ویراستار سلاما گوندی )
۲۷۲- جو ساکو( نویسنده )
۲۷۳- آدام شاتز(مجله نیشن)
۲۷۴- مارکوس راسکین(موسسه مطالعات سیاسی )
۲۷۵- استفن اریک برونر(دانشگاه روتگرز،نیوجرسی)
۲۷۶- کاتا پولیت(مجله نیشن)
۲۷۷- چارلز گلاس(نویسنده،پاریس) ماتیو
۲۷۸- راس چایلد(سردبیر مجله پروگرسز)
۲۷۹- آنتونی بارنت(مجله اپن دموکراسی)
۲۸۰- جاناتان روزنبام( منتقد فیلم، شیکاگو ریدر)
۲۸۱- مایکل تامسون(مجله لوگوس)
۲۸۲- ایان ویلیامز(گاردین، ستون نویس آن لاین)
۲۸۳- مایکل توماسکی(ویراستار،گاردین امریکا)
۲۸۴- دانیل بورن(ویراستار،کامن رویو)
۲۸۵- دوسن ولیک کوویچ (نویسنده ،بلگراد)
۲۸۶- کریس تون سینگ)پژوهشگر خاورمیانه)
۲۸۷- فرانک بارنابی(ویراستار مجله بین المللی حقوق بشر)
۲۸۸- انریکو کرزو(ویراستار مجله لیبرال، مکزیکوسیتی)
۲۸۹- حسین ایبیش(موسسه حالا سلام مقصود، واشگتن)
۲۹۰- کرگ کالون(رئیس موسسه تحقیقات علوم اجتماعی)
۲۹۱- حمزه یوسف( موسسه زیتونه، سانفرانسیسکو )
۲۹۲- زینپ اریکانلی(موسسه مطالعات سیاسی، فرانسه)
۲۹۳- آدام میکنیک( نویسنده، لهستان)
۲۹۴- دنی پاستل(نویسنده،آمریکا)
۲۹۵- مریم سی. سعید(همسر ادوارد سعید)
۲۹۶- ریک سالوتین(ستون نویس گلوب اندمیل، تورنتو)
۲۹۷- ریک سالوتین(ستون نویس گلوب اندمیل، تورنتو)
۲۹۸- کریس هجز (نویسنده ،آمریکا)
۲۹۹- نورمن فینکل اشتین(دگر اندیش یهودی )
۳۰۰- ادواردو گالیآنو(نویسنده، اروگوئه)
 
اصالت:
roozonline.com

Advertisements

Written by State-of-Siege

مه 15, 2008 در 3:18 ق.ظ.

نوشته شده در یک مرد، یک اکبر گنجی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: