حكومت نظامی

ماهرانه در جنگ است ناخدای استبداد با خدای آزادی

شکنجه متهمان قتلهای زنجيره ای

with 3 comments

بی بی سی، 3/2/2002
صادق صبا

حجت الاسلام نيازی، رييس سازمان قضايی نيروهای مسلح ايران، که رسيدگی به پرونده قتل های زنجيره ای را بر عهده دارد، به سخنان اخير رييس مجلس که مدعی شده بود در اين پرونده ابهام های فراوانی وجود دارد، پاسخ گفته است.
دادگاه رسيدگی به پرونده متهمان قتل های زنجيره ای به صورت غير علنی تشکيل شد اما احکام نهايی دادگاه اعلام نگرديد و از قرار معلوم تعدادی از متهمان نيز با قيد وثيقه از زندان آزاد شدند.

بعدها در برخی محافل سياسی و مطبوعاتی ايران به نقل از تعدادی از متهمان که از زندان آزاد شده بودند، گفته شد که در طول دوره بازجويی از اين متهمان اقرارهايی در شرايط غير عادی گرفته شده است و فيلمی نيز از اين اقرارها تهيه شده است.
اين فيلم بعدها در يکی از جلسات غير علنی مجلس نمايش داده شد ولی محرمانه باقی نماند و گوشه هايی از آن در داخل و خارج کشور منتشرشد.
حجت الاسلام نيازی در پاسخ خود به اظهارات رئيس مجلس اصيل بودن فيلم بازجويی از متهمان قتلهای زنجيره ای را تاييد می کند و برای اولين بار می پذيرد که عده ای مورد شکنجه قرار گرفته اند تا اقرار کنند که به دستور سرويسهای جاسوسی خارجی مخالفان جمهوری اسلامی را در سه سال پيش قتل رسانند.

آقای نيازی گفت بازجويانی که شکنجه اعمال کرده اند با قرار تامين قانونی آزادند، ولی پرونده آنها به دادگاه ارسال شده و در آينده حکم آنان صادر خواهد شد.
ولی رئيس سازمان قضايی نيروهای مسلح با گلايه از رئيس مجلس پرسيد که چرا اين مساله مهم مطرح نمی شود که چگونه و توسط چه کسانی و با استفاده از چه امکاناتی اين نوار که حاوی اسرار و مطالب طبقه بندی پرونده است از اروپا سر در آورده است.
آقای نيازی گفت که عوامل آنچه را که او اين خيانت بزرگ ناميد شناسايی شده اند. او افزود که فيلم سه ساعته بازجويی که در خارج از کشور موجود است از جريان 300 ساعت فيلم بازجويی تهيه شده و بنابر اين گزينشی و مونتاژ شده است.
پس از آنکه بخشهايی از صدای اين فطلم در هفته گذشته از راديوهای خارجی پخش شد، مهدی کروبی، رئيس مجلس ايران، از مقامات خواست که قضييه اين فيلم و موضوع شکنجه را روشن کنند. گويا اين موضوع نيز در شورای عالی امنيت ملی کشور نيز مطرح شد.

  • فيلم سه ساعته بازجويی که در خارج از کشور موجود است از جريان 300 ساعت فيلم بازجويی تهيه شده و بنابر اين گزينشی و مونتاژ شده است
    حجت الاسلام نيازی

آقای کروبی در اظهارات خود علاوه بر مساله شکنجه متهمان قتلهای زنجيره ای، عنوان کرد که سعيد امامی، معاون سابق وزارت اطلاعات، نيز در زندان به قتل رسيد.
سعيد امامی به عنوان متهم رديف اول پرونده قتلهای زنجيره ای در زندان بسر می برد که مقامات اعلام کردند که او خود کشی کرد.
افکار عمومی ايران هيچگاه اين خبر را باور نکرد و آقای کروبی اولين مقام عاليرتبه کشور است که گفته آقای امامی در زندان کشته شد.

حال پرسش اساسی اين است که چه کسی دستور قتل سعيد امامی را صادر کرده است و چه کسی دستور داده که بازجويان با اعمال شکنجه عده ای را وادار به اعتراف کنند که به دستور دستگاههای جاسوسی خارجی مخالفان را به قتل رسانده اند و هدف آنان از اين کار چه بوده است؟

حجت الاسلام نيازی در پاسخ خود بار ديگر تاکيد می کند سعيد امامی با مصرف داروی نظافت خود کشی کرد و افزود که مدارک و شواهد کافی در اين باره موجود است.
ولی او چه در مورد مساله شکنجه و چه در مورد چگونگی مرگ آقای امامی، طرفداران آقای خاتمی را مسئول می داند.
آقای نيازی در پاسخ خود به آقای کروبی می گويد که گروه بازجويی آقای امامی از کارشناسان با سابقه وزارت اطلاعات بوده اند که به سازمان قضايی نيروهای مسلح معرفی شدند و مسئول اين گروه مورد اعتماد آقای خاتمی بوده و گرايشهای اصلاح طلبانه داشته است.
حجت الاسلام نيازی بدين ترتيب اصلاح طلبان را متهم می کند که مسئوليت شکنجه متهمان قتلهای زنجيره ای با بازجويان نزديک به آنان است و همچنين می گويد که اگر احيانا آقای امامی در زندان کشته شد، باز هم مسئوليت آن با اصلاح طلبان است.
آقای نيازی در عين حال گفته است برخی از افراد شکنجه شده در اين فيلم اتهامات سنگينی داشته اند، ولی با وجود اين نمايندگان رئيس جمهوری و رئيس قوه قضاييه بدون رسيدگی به اين اتهامات دستور آزادی آنان را از زندان صادر کرده اند.
با وجود تلاشهای فراوان مقامات جمهوری اسلامی به منظور اينکه مساله قتلهای زنجيره ای به فراموشی سپرده شود، ولی هر از چند گاهی با آشکار شدن ابعاد جديدی از جزييات اين قتلها، مساله بار ديگر در سطح وسيعی مطرح می شود.
در مناقشه اخير بين رئيس مجلس و رئيس سازمان قضايی نيروهای مسلح آقای کروبی برای اولين بار تاييد می کند که سعيد امامی در زندان به قتل رسيده است و آقای نيازی نيز می پذيرد که بازجويان عده ای از متهمان قتلهای زنجيره ای را شکنجه کرده اند.
حال پرسش اساسی اين است که چه کسی دستور قتل سعيد امامی را صادر کرده است و چه کسی دستور داده که بازجويان با اعمال شکنجه عده ای را وادار به اعتراف کنند که به دستور دستگاههای جاسوسی خارجی مخالفان را به قتل رسانده اند و هدف آنان از اين کار چه بوده است؟

اصالت:
http://www.bbc.co.uk/persian/news/020203_vniazisaba.shtml

Written by State-of-Siege

مه 10, 2008 در 7:37 ق.ظ.

3 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] در آن زمان از دست وزارت اطلاعات نيز گرفته شده بود. حجت الاسلام نيازی، رييس سازمان قضايی نيروهای مسلح ايران در پاسخ خود به […]

  2. […] حجت الاسلام نيازی، رييس سازمان قضايی نيروهای مسلح ايران در پاسخ خود به اظهارات رئيس مجلس اصيل بودن فيلم بازجويی از متهمان قتلهای زنجيره ای را تاييد می کند و برای اولين بار می پذيرد که عده ای مورد شکنجه قرار گرفته اند تا اقرار کنند که به دستور سرويسهای جاسوسی خارجی مخالفان جمهوری اسلامی را در سه سال پيش قتل رسانند. […]


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: