حكومت نظامی

ماهرانه در جنگ است ناخدای استبداد با خدای آزادی

روايت های متناقض؛ زندان های جمهوری اسلامی چگونه اند؟

leave a comment »

بی بی سی، 28 دسامبر 2004
محمدعلی ابطحی، مشاور رييس جمهوری و عضو هيئت پيگيری و نظارت بر اجرای قانون اساسی، در وب سايت شخصی خود گزارشی از اظهارات پنج تن از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسانی را منتشر کرده که در ماه های اخير در ارتباط با پرونده سايت های اينترنتی بازداشت شده بودند.

آقای ابطحی در نوشته ای با عنوان «سه ساعت ديدار هيئت نظارت بر قانون اساسی با وبلاگ نويسان زندانی غير پشيمان»، شرحی مختصر از گفته های حنيف مزروعی، فرشته قاضی، مسعود قريشی، محبوبه عباسقلی زاده و آرش نادر پور در مورد شرايط بازداشت و بازجويی از آنان را ارايه داده و در عين حال از تاييد قطعی آن خودداری کرده است.
هر پنج نفر، پس از آن به هيئت پيگيری و نظارت بر اجرای قانون اساسی که زير نظر محمد خاتمی، رييس جمهوری عمل می کند فراخوانده شدند که رجبعلی مزروعی، پدر حنيف مزروعی در نامه ای به رييس جمهوری، اظهارات مطرح شده از سوی چهار تن از ديگر متهمان اين پرونده را مبنی بر خوش رفتاری با بازداشت شدگان رد کرد و خواستار پيگيری اين موضوع شد.
روزبه ميرابراهيمی، شهرام رفيع زاده، اميد معماريان، پس از آزادی و جواد غلام تميمی در حالی که همچنان در بازداشت به سر می برد، با انتشار توبه نامه هايی، ضمن پذيرش تمامی اتهامات خود، تاکيد کرده بودند که در دوران بازداشت هرگز با آنان بدرفتاری نشده است.

روزبه ميرابراهيمی، شهرام رفيع زاده، اميد معماريان، پس از آزادی و جواد غلام تميمی در حالی که همچنان در بازداشت به سر می برد، با انتشار توبه نامه هايی، ضمن پذيرش تمامی اتهامات خود، تاکيد کرده بودند که در دوران بازداشت هرگز با آنان بدرفتاری نشده است

اين چهار نفر، به رغم آزادی با قرار وثيقه، پس از انتشار نامه آقای مزروعی نيز از سوی دستگاه قضايی احضار شدند تا به عنوان شاهد، نکات مطرح شده از سوی وی را تکذيب کنند.

اکنون، پنج تن از ديگر متهمان پرونده سايت های اينترنتی، با اظهارات خود نه تنها موارد اعلام شده در نامه رجبعلی مزورعی را تاييد کرده اند، بلکه از جزييات تازه ای از فشارها و شکنجه هايی که در دوران بازداشت خود متحمل شده اند، سخن گفته اند.

آقای ابطحی، به نقل از اين عده که همگی با قرار وثيقه آزاد شده اند، نوشته است که آنها مورد شکنجه فيزيکی قرار گرفته و ماه ها در سلول انفرادی به سر برده اند.

تلاش برای متهم کردن بازداشت شدگان به داشتن روابط جنسی نامشروع به ويژه با چند چهره شاخص در جناح اصلاح طلب درون حاکميت، مخالفت با تعيين وکيل و ناديده گرفتن حقوق قانونی بازداشت شدگان و کوشش برای گرفتن توبه نامه از آنها، از ديگر محورهايی است که پنج تن از متهمان پرونده سايت های اينترنتی در گزارش خود به هيئت پيگيری و نظارت بر اجرای قانون اساسی از آن سخن گفته اند.

اين عده، در عين حال به نوشته آقای ابطحی، يکی از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان قبلی را به مديريت بازجويی ها و چهار روزنامه نگار امضا کننده توبه نامه ها را به ضعف و همکاری با بازجويان متهم کرده اند.

آقای ابطحی، به عنوان عضو هيئت نظارت بر اجرای قانون اساسی، در پايان نوشته خود و پس از بيان بخشی از اظهارات پنج تن از بازداشت شدگان به گفته وی غير پشيمان، تاکيد کرده که اين گفته ها، در حال حاضر يک مجموعه ادعا است که هنوز صحت آن ثابت نشده است.

با وجود اين، انتشار بخشی از سخنان کسانی که به دليل منع قانونی قادر به گفتگو با رسانه ها نيستند، از سوی يک عضو رسمی هيئتی که زير نظر رييس جمهوری فعاليت می کند، می تواند اقدامی مهم برای بيان وقايعی قلمداد شود که در بازداشتگاه های جمهوری اسلامی رخ می دهد.

پيش از اين، بسياری از فعالان سياسی و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج از کشور به اعمال فشار بر بازداشت شدگان اشاره کرده و حتی اعتبار توبه نامه های امضا شده از سوی برخی از متهمان پرونده سايت های اينترنتی را به کلی مخدوش دانسته بودند.

مسئولان دستگاه قضايی، همواره اتهام شکنجه و گرفتن اعتراف های اجباری را رد کرده اند، با اين همه، ندادن اجازه هرگونه مصاحبه آزاد بازداشت شدگان با رسانه ها و تعيين قرار وثيقه های سنگين برای آنان، امکان تحقيق درباره صحت ادعاهای هر دو طرف را دشوار ساخته است.

    تلاش برای متهم کردن بازداشت شدگان به داشتن روابط جنسی نامشروع به ويژه با چند چهره شاخص در جناح اصلاح طلب درون حاکميت، مخالفت با تعيين وکيل و ناديده گرفتن حقوق قانونی بازداشت شدگان و کوشش برای گرفتن توبه نامه از آنها، از ديگر محورهايی است که پنج تن از متهمان پرونده سايت های اينترنتی در گزارش خود به هيئت پيگيری و نظارت بر اجرای قانون اساسی از آن سخن گفته اند.

هرچند، استناد به موارد مشابهی که در گذشته روی داده، می تواند اين حدس را تاييد کند که گفته های بازداشت شدگان بسيار به حقيقت نزديک تر است.

با اين همه، به نظر نمی رسد که حتی اثبات صحت گفته های متهمان پرونده سايت های اينترنتی، تغييری جدی را در رويکرد کسانی به وجود آورد که در سال های گذشته، بارها اقدام به بازداشت و گشودن پرونده هايی در مجموع مشابه برای فعالان سياسی و اجتماعی و روزنامه نگاران کرده اند.

پيش از اين، چهره های شناخته شده ای نظير عزت الله سحابی از اعمال انواع فشارها در زندان برای گرفتن اعتراف سخن گفته بودند و يا حتی فيلم هايی از نحوه بازجويی متهمان پرونده قتل های زنجيره ای منتشر شده بود، با اين همه، انتشار اين مطالب هم موجب پديد آمدن تغييری در رويکرد مسئولان رسيدگی به اين پرونده ها نشده بود.

در عين حال، به نظر نمی رسد که اين بار نيز، کسانی که در حال پيگيری نحوه برخورد با بازداشت شدگان پرونده سايت های اينترنتی هستند، از توان و ابزار کافی برای تغيير فضای زندان ها و نحوه بازجويی ها و يا اساسا جلوگيری از گشوده شدن پرونده های مشابه در آينده برخوردار باشند.

اصالت:
http://www.bbc.co.uk/persian/iran/story/2004/12/041228_a_jb_abtahi_blogers.shtml

Advertisements

Written by State-of-Siege

مه 10, 2008 در 7:38 ق.ظ.

نوشته شده در کالبد شکافی شکنجه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: